А ето и един мой отколешен материал за църквата, в която служи о. Тодор:
ТРИ РИБИ В АЯЗМОТО НА ВЯРАТА
Асеновград заслужено си е спечелил името на Българския Йерусалим, и основание за това е факта, че в града има според някои авторитети 18 църкви и 72 параклиса. И така е било още от зората на християнството по нашите земи, а периодите на възход на средновековната ни държава са оставили многобройни следи. Най-внушителен паметник на онези отколешни времена е църквата “Света Петка Петричка”, известна ни като Асеновата крепост.
Сред многото светини в Асеновград се откроява храма “Св. Богородица Рибната”, с която е свързано древно поверие. Под самата църква има параклис, посветен на св. Йоан Кръстител, пред олтара на който в кристален извор човек, отправил истинска чиста молитва към Бога може да види три риби в потвърждение на това, че молбата му е чута. Много интересно е, че в олтара се пази камък от гладиаторско надгробие с изразителни сцени на двубой от времето на римското владичество по тези земи. А в самата църква има една икона, наричана от вярващите “Бързата света Богородица” поради това, че ако човек я помоли за нещо добро и важно, то се изпълнява незабавно. Това е причината в навечерието на изпити кандидат-студенти отвсякъде да се стичат да и се поклонят.
Всяка година на Преполовение, двадесет и пет дни след Великден, се провежда църковен празник, възникнал през 1896 година в противовес на гръкоманските литийни шествия. На този ден българите изнасяли икона на Божията майка от църквата "Света Богородица Рибната" и я носели на ръце до Бачковския манастир. Това многолюдно и тържествено шествие се провежда и до днес и се смята, че който вземе участие в него и докосне с почит и вяра иконата, през годината ще бъде здрав и късметът няма да му изневери.
В двора на храма могат да се видят много екзотични дървета и храсти, и сред тях джинджифировото дърво, чиито плодове зреят по първи сняг и са много лековити. Същото дърво расте и в двора на Бачковския манастир, и плодовете му дават аромат на прочутата манастирска ракия, с която черпи гостите си дядо Наум, игуменът на светата обител.
Няма коментари:
Публикуване на коментар